Деякі аспекти монтажу підлогового опалення на основі нагрівальних матів

Увага, монтаж!
Нагрівальний мат — це відрізок екранованого кабелю певної теплової потужності з живильними і екранним проводами, приєднаними заводським способом (через герметичне муфтове з'єднання), який укладений у вигляді змійовика і закріплений на сітці з термостійкого діелектричного матеріалу.
Нагрівальний мат можна встановлювати як в сухих, так і у вологих приміщеннях на цементно-піщану стяжку або безпосередньо на раніше покладене теплостійке покриття підлоги — керамічну плитку, керамограніт.
На нагрівальні мати наноситься плитковий клей, на який потім кладуть плитку, керамограніт або інше теплостійке покриття. В результаті рівень підлоги зазвичай підвищується не більш ніж на 1-2 див.
Здавалося б, все просто. Але не варто поспішати з висновками.
На стику ремесел
Роботи з монтажу системи електричного підлогового опалення знаходяться як би на стику декількох спеціальностей. У загальному випадку в споруджуваних будинках до створення системи можуть залучатися не тільки електрики, але і бетонщики, плиточники, фахівці з в'язки арматури, паркетники (якщо поверх теплої підлоги монтується паркет). Робота цих фахівців зазвичай координується згідно з проектом та графіком виконання робіт.
У житлових реконструйованих приміщеннях всі роботи найчастіше виконує один майстер (або бригада майстрів).
Якщо роботи виконуються в строгій відповідності з рекомендаціями виробників нагрівального мату, клеїв і мастик, а також підлогового покриття і інших компонентів системи електричного підлогового опалення, то вони можуть затягнутися на кілька тижнів, а іноді і місяців. Але на практиці мінімальний термін укладання нагрівального мата під плитку становить 2-3 робочих дні.

Справа в тому, що фахівців, здатних правильно спроектувати і встановити систему підлогового опалення на основі нагрівальних матів, у Росії небагато. Робота ця вимагає значних витрат праці і часу, але при цьому є далеко не самою високооплачуваною. Найчастіше до робіт залучаються люди, які мають лише віддалене уявлення про те, як слід укладати нагрівальний мат. Змонтована ними система виходить з ладу вже в перші тижні або місяці експлуатації. Ремонт же вимагає істотних фінансових витрат, так як пов'язаний з необхідністю демонтажу підлогового покриття. Скільки квартир залишилося без теплих підлог з вини таких горе-фахівців!.. Неграмотна установка підлогового опалення на об'єкті замовника, аж ніяк не завжди була безпечною для оточуючих — траплялися і пожежі, і нещасні випадки...

Щоб захистити себе від шлюбу, замовнику системи підлогового опалення на основі нагрівальних матів треба, по-перше, максимально відповідально підійти до вибору виконавця робіт. На об'єкт логічно допускати тільки ті монтажні бригади, персонал яких пройшов відповідне навчання і перевірку знань, і йому присвоєна група з електробезпеки не нижче III відповідно до РД 153-34.3-03.285-2002.
По-друге, не слід починати монтаж за відсутності проектної документації. Ніякої самодіяльності — вся процедура повинна бути чітко прописана з урахуванням вимог чинної нормативної документації, в тому числі — стандартів НОСТРО.
При підготовці проекту в обов'язковому порядку повинні бути враховані всі вимоги та рекомендації підприємств-виробників нагрівальних секцій, терморегуляторів і інших елементів системи електричного підлогового опалення.

По-третє, необхідна ретельна перевірка кожного нагрівального мату, а також терморегуляторів, прийнятих в монтаж. Настільки ж ретельно слід перевірити і інструмент, за допомогою якого монтаж буде здійснюватися.

На споруджуваних об'єктах встановлення системи електричного підлогового опалення дозволяється тільки після підписання акту готовності будівельної частини споруди до виробництва електромонтажних робіт. В будинку до цього моменту повинні бути зведені перекриття, стіни і дах, встановлені вікна, двері, электростояки та поверхові (квартирні) электрощитки, випробувана каналізація, встановлені прилади водяного опалення, водорозбірні механізми...
Роботи, як правило, виконуються при температурі повітря від 15 °C до 30 °C. При негативних температурах виробляти монтаж категорично не рекомендується.
При установці систем електричного підлогового опалення в реконструйованих і ремонтованих приміщеннях, в тому числі без відселення мешканців, всі необхідні умови для проведення монтажних робіт монтажної організації повинен забезпечити замовник. В іншому випадку починати роботи не слід — вийде собі дорожче!

Підготовчі роботи

Насамперед, необхідно підготувати підставу для нагрівального мату. А саме: вирівняти підставу так, щоб перепади висот були менше п'яти міліметрів; видалити бруд і пил за допомогою будівельного пилососа; виконати сушку підстави тепловою гарматою або промисловим осушувачем повітря; покрити підстави грунтом для зменшення пилоутворення та підвищення його міцності.
Потім виконуються роботи по розмітці і підготовці настановних отворів, а також монтаж електропроводки на ділянці від поверхового або квартирного щитка до групового щитка, і від групового щитка до місць установки монтажних коробок терморегуляторів.
Живильний кабель вводиться в монтажну коробку терморегулятора або в проміжну монтажну коробку з запасом по довжині. Щоб уникнути травм і каліцтв приєднувати кабель до відповідних клем на щитку до початку пусконалагоджувальних робіт не слід!
Монтаж нагрівального мату
Трапляється, що мат виходить з ладу при установці. У цьому найчастіше винні саме монтажники, так як нагрівальний мат — виріб дуже крихка, потребує дбайливого ставлення. Знизити ймовірність поломки можна, якщо слідувати декільком простим правилам.
Монтаж нагрівальних секцій слід здійснювати тільки у взутті на м'якій гумовій підошві і в наколінниках.
Неприпустимо попадання на мат олії, оліфи та інших хімічних речовин, у тому числі лужних розчинів, що використовуються при будівельних і монтажних роботах.

У холодну пору року перед початком монтажу нагрівальні мати і термостати повинні бути витримані при позитивній температурі навколишнього повітря не менше трьох годин, якщо зберігання або транспортування обладнання здійснювались при температурі нижче 0 °C.
І ще. При виконанні робіт по монтажу забороняється вносити не передбачені проектом зміни в конструкцію нагрівальних матів і терморегуляторів, а також подавати — навіть короткочасно — мережеве напруга на згорнуті в рулон мати.
Власне монтаж нагрівальних матів, як правило, виконують у три етапи: розмітка підстави, встановлення терморегулятора і датчика температури, установка нагрівального мату і укладання теплостійкого покриття.
Розмітку підстави слід проводити у відповідності з проектною документацією. При цьому за допомогою крейди або маркера слід зазначити ділянки і установки стаціонарної меблів, обладнання, килимових покриттів та інших об'єктів з низькою теплопровідністю, на яких прокладка нагрівального мата не допускається.
Не варто укладати мат впритул до стіни, краще відступити від неї 6-10 сантиметрів.
Для зручності обслуговування і заміни датчик температури терморегулятора слід розміщувати в захисній трубці, встановленої між витками кабелю урівень з поверхнею підстави (в борозні).
Датчик повинен вільно переміщатися в трубці, щоб при необхідності його заміни (при інтенсивній експлуатації системи вона виникає приблизно раз у два-три роки) його можна було вийняти без демонтажу підлогового покриття.
При укладанні мата на розмічене підстава доводиться різати сітку нагрівального мату. Тут слід уникати навіть незначного пошкодження ізоляції нагрівального кабелю. Різати кабель категорично заборонено.
У процесі укладання нагрівальний мат закріплюють на підставі за допомогою клейових смуг на нижній стороні сітки або іншим способом, знову ж таки не допускаючи пошкодження нагрівального кабелю, муфт. Так, при кріпленні до стяжці можна використовувати пластикові скоби з цвяхами.
На покладений і закріплений нагрівальний мат слід з обережністю нанести проміжний шар плиткового клею. Глибина проміжного шару плиткового клею повинна бути такою, щоб нагрівальний кабель і муфти перебували під його поверхнею.
Не допускайте утворення повітряних порожнин в розчині у кабелю і муфт — в цьому місці кабель буде нагріватися і з часом перегорить.
Після затвердіння проміжного шару плиткового клею до стану, що допускає піше ходіння по його поверхні, жили настановних проводів, введені при укладанні нагрівального мату в монтажну коробку, слід оконцевать і з'єднати з затискачами терморегулятора (або колодки проміжної монтажної коробки) відповідно до електричної схеми системи електричного підлогового опалення.
Важливо, щоб екранні жили нагрівальних матів були надійно приєднано до РЕ-провідника розподільної мережі електричної системи підлогового опалення та до колодки коробки зрівнювання потенціалів ДСУП (якщо вона є).
Укладання теплостійкого підлогового покриття слід проводити на застиглий проміжний шар плиткового клею з використанням аналогічного плиткового клею, домагаючись щільного зчеплення і чіткого позиціонування покриття при мінімальному можливому кількості маніпуляцій.
Іноді плитку укладають безпосередньо на плитковий клей, тільки що нанесений на розкладений і закріплений до підстави мат (тобто, без укладання попереднього шару плиткового клею). Від такого способу монтажу краще відмовитися.
Як не дивно, і після укладання плитки або керамограніта нагрівальний кабель нагрівального мату може бути пошкоджений. Відбувається це під час затирання швів. Саме тому розшивання швів під затірку за допомогою гострих предметів, наприклад, шила, категорично заборонена.
Необхідні перевірки
Надзвичайно важливою вимогою при виконанні робіт з установки електричних нагрівальних матів є регулярні перевірки системи. Вчасно виявлений дефект дозволить відремонтувати систему підлогового опалення з мінімальними витратами.

Перед укладанням мата, після його укладання і фіксації на підставі, після затвердіння проміжного шару клею, а також після установки підлогового покриття слід виконати перевірку омічного опору нагрівального мату.
Якщо вимірювана величина не відповідає вказаному в паспорті значення і границі допустимих відхилень, мат доведеться ремонтувати або міняти.
Після закінчення робіт по монтажу електричної системи підлогового опалення та встановлення чистового покриття підлоги, необхідно провести приймально-здавальні випробування за ГОСТ Р 50571.16, що включають візуальний огляд, проведення необхідних вимірювань та оформлення результатів візуального огляду та вимірювань протоколами.
Виконання приймально-здавальних випробувань повинно здійснюватися кваліфікованим електротехнічним персоналом. Для проведення випробувань логічно залучати акредитовані електротехнічні лабораторії.
- Новий погляд на очищення повітря від Mitsubishi ElectricПредставлена компанією Mitsubishi Electric в 2015 році серія побутових очищувачів повітря FRESH HOME об'єднала в собі якість, що відповідає самим суворим вимогам, унікальні для ринку інновації, високу продуктивність — до 498 кубометрів і...Повна версія статті